Vyberte si Váš zájezd do AlbánieAlbánie

Albánie – obecné informace

Albánie je hornatý stát, jenž se nalézá na JZ Balkánského poloostrova. Na jihu ji omývá Jaderské moře a od Evropy ji dělí vysoké hory – na severu jsou Alpy, na jihu pohoří Pindus. Nejvyšší horou je Korab (2764 m.n.m.). Hory zabírají zhruba 2/3 území.  Mezi nejvýznamnější horské destinace patří Dajti, Voskopoja, Valbona, Dardha a další. Lze se zde věnovat nejen horolezectví, ale i trekingu, speleologii, jízdě na horských kolech, lyžování (oblast Korca). Oblíbeným je i Národní park Prespa na JV hranici s Makedonií a Řeckem, v němž se nachází tektonická jezera. Jsou zde významná hnízdiště ptáků. NP Prespa je spojen s NP Ohrid, v němž je nejhlubší jezero v zemi Ohrid (300m) a v jeho okolí oblíbené turistické destinace Pogradec, Pojska nebo Tushemish.

Oblíbeným místem je i Prokletije – hory, v nichž se nachází NP Thetit.

Podnebí: v nížinách je klima středomořské, léta jsou suchá a horká, zimy děštivé a mírné. V horských oblastech je klima mírné až kontinentální, je zde vysoké množství srážek (v zimě sněhových) a časté bouřky. V Tiraně se průměrné teploty v červenci pohybují okolo 25° C a v lednu kolem 7° C.

Cestovní doklady: občané ČR mají umožněn bezvízový vstup na dobu 90 dní. V případě, že do Albánie jedete svým vozem, dostanete na hranicích od policie „potvrzení o vjezdu vozidla“ které je při opouštění země zase nutno na hranicích odevzdat.

Zdravotní péče: Albánie a ČR nemají žádnou dohodu o poskytování bezplatné péče, důležité je tedy mít sjednané zdravotní pojištění. Navíc je v Albánii zdravotní péče na rozdíl od ČR na dost nízké úrovni. Na vesnicích a v horských oblastech lékařská péče není vůbec. Veškeré složitější úrazy nebo onemocnění není možné v Albánii léčit – je nutno počítat s převozem do zahraničí. Zdravotní střediska jsou nedostatečně vybavena a navíc fungují jen ve větších městech a v turistických oblastech. Očkování není povinné, nicméně lze doporučit očkování proti žloutence typu A a B a encefalitidě. Velmi veškeré léky, které užíváte, je nutné mít s sebou, navíc je velmi vhodné přibalit i léky proti žaludečním nevolnostem a průjmu.

Bezpečnost: velká města jsou bezpečná a to i v noci. Horší je to v odlehlých horských oblastech. Opatrnosti je třeba na dálnicích, odkud dosud nezmizeli dálniční lupiči, a obecně se ani nedoporučuje přespávat na parkovištích. Velkým problémem je i kosovsko-albánská hranice, kde je po konfliktu z let 1998 – 99. odminováno zhruba 80% území.

Měna: základní měnou je lek, kurz se pohybuje kolem 120 – 130 leků za euro.

Další zajímavosti:Albánii se domluvíte pouze albánsky nebo řecky, jen minimum lidí umí některý západní jazyk. Překvapením je i gestikulace, která je na rozdíl od naší opačná. Nesouhlas je v Albánii vyjadřován slovem jo – což je česky ne, a vertikálním kýváním hlavy. Souhlas je vyjadřován slovem po – česky ano, a horizontálním pohybem hlavy.  Doprava má nejhorší úroveň v Evropě. Je zde nízká hustota železniční i silniční sítě, nízká vybavenost osobními auty, nízká úroveň letecké dopravy. Pravidelné tuzemské lety neexistují, z tiranského letiště odlétá několikrát měsíčně jen několik mezinárodních spojů. Autobusová a minibusová doprava je sice levná, ale pevný řád neexistuje, spoj jede, až když je úplně přeplněn. Taxi je drahé, pronájem auta zatím nelze doporučit.

Kulturní zajímavosti:Albánii se mísí mnoho vlivů – řecký, římský, byzantský a turecký.Albánii nalezneme mnoho archeologických památek, mezi nejvýznamnější lokality patří Appolonia a Butrint. Hlavním městem je Tirana. Významnou pamětihodností zde je mešita Ethem Beje z roku 1793, hrady a pevnosti v okolí města, středověký hrad Pretrela, Muzeum Národní historie, archeologické muzeum, Hodžovo mauzoleum a další.

Elbasan má původ již v 1.st.p.k. Hlavním lákadlem je mohutné opevnění s 24 věžemi, které bylo postaveno ve  4.st. na obranu proti nájezdům barbarů. Je zde i velké množství mešit, ale i pravoslavné kostely. Elbasan se nalézá uprostřed Albánie.

Lezhe: město spojené s národním hrdinou Skanderbergem, jež má na náměstí své muzeum.

Kruje: rodiště Skanderbergra. Významná je kružská pevnost, v níž je i etnografické muzeum.

Durres: nalézá se zde největší amfiteátr na balkánském poloostrově.

 

Levná dovolená Albánie, Levné zájezdy Albánie, Last Minute Albánie, Dovolená v destinaci Albánie, Last minute zájezdy Albánie all inclusive, Dovolená a zájezdy Albánie na last minute za výhodné ceny, Last minute Albánie, s DcTravel máte jistotu, že si vyberete z nabídky nejlevnějších last minute zájezdů do Albánie na internetu, Dovolená Albánie je tím pravým právě pro Vás, Získejte zájezd do Albánie díky nabídce last minute, se slevou a levněji, Albánie je země země orlů, Albánie se nachází na Balkánském poloostrově, V Albánii se seznámíte s jedinečnou kulturou a zvyky, Albánie je krásná země pro strávení vaší dovolené.