Vyberte si Váš zájezd na IslandIsland

Island – obecné informace

Island je poměrně velký ostrov, jenž se nalézá v severním Atlantiku. Na severu sousedí se severním polárním kruhem. Velká část ostrova je téměř pustá a vegetační kryt tvoří mechy a lišejníky, 11% povrchu pokrývají ledovce – např. největší evropský ledovec Vatnajökull.

Cestovní doklady: mezi Islandem a ČR platí bezvízový styk, občané ČR se mohou na území Islandu zdržovat bez omezení, stačí jim jen platný cestovní pas.

Zdravotní péče: Island nepožaduje žádné povinné očkování, obecně se doporučuje pouze očkování proti žloutence typu B a v určitých oblastech očkování proti klíšťové encefalitidě a žloutence. V případě lékařské péče je důležité nezapomenout na Evropský průkaz zdravotního pojištění.

Další zajímavosti: povolení konzumovat alkoholické nápoje platí od 20 let věku, i když se příliš nedodržuje. Velmi přísně se však dodržuje dovoz alkoholických nápojů do země – a to v množství 1 l lihovin, 1 l vína nebo 6 piv na osobu starší 20 let. Dovoz léků nesmí přesáhnout dobu 100 dní spotřeby, veškeré lovecké a rybářské náčiní používané mimo Island musí mít osvědčení o dezinfekci. Alkohol se prodává jen v monopolních prodejnách ve větších městech, které mají navíc otevřeno jen velmi krátkou dobu.

Měna: islandská koruna (ISK), dělící se na 100 aurar. 100 ISK je zhruba 15 – 17 českých korun.

Přírodní podmínky: hlavním důvodem, proč Island navštívit, je překrásná příroda. Snad neexistuje místo, kde se dá pohromadě nalézt gejzíry, mohutné ledovce, aktivní sopky, obrovské vodopády a jedinečná fauna. Nejznámějším gejzírem je Geysir – což je oblast gejzírů v geotermálním poli Haukadalur. Hlavním gejzírem je Velký gejzír (Stóri Geysir), který tryská až 60m vysoko. K tomu však dochází velice zřídka, ale všechno turistům vynahradí Stokkur – gejzír v blízkosti Velkého Gejzíru, který tryská do výšky 10 - 20 m každých zhruba 5 minut. V blízkosti gejzírů se nachází nejnavštěvovanější vodopád Gullfoss (Zlatý vodopád). Leží na ledovcové řece Hvítá a padá ze dvou schodů vysokých 30 a 70m. Oblíbeným turistickým místem je i jezero Mývátn, kolem něhož jsou unikátní geologické útvary vzniklé sopečnou činností. Dále Duhové hory, které se nacházejí v oblasti Národního parku Fjallabak. Vyvěrají zde prameny o teplotě až 72°CJméno dostaly hory podle zbarvení vrcholů hor, jehož ovlivňuje horninové složení.

Námafjal : oblast charakteristická bahnem a párami.

Grótagjá : puklina v zemi poblíž jezera Mývátn, odkud vyvěrá jezírko o teplotě 47°C.

Godafoss : neboli Božský vodopád, jeden z nejnavštěvovanějších vodopádů.

Národní park Skaftafell – má rozlohu 4800 m2.

Vodopády Seljallandsfoss a Skógafoss a mnoho dalšího.

Doprava: dopravní síť je velmi řídká, na většině ostrova chybí infrastruktura.

Podnebí a klima: Island má  subarktické podnebí. Působí zde však vliv teplého Golfského proudu, který počasí zmírňuje. Na severu jsou průměrné roční teploty okolo 1 – 2 °C, na jihu 3 – 5 °C. Průměrná teplota v lednu je zhruba 0,5 °C, v červenci 15 – 18 ° C. Na jihu jsou i vyšší srážkové úhrny. Typickými jsou i velké teplotní zvraty – a to i během dne, prudké větry a lijáky. Daleko na severu dochází ke střídání polárního dne a noci.

Zajímavá města: Reykjavík (Kouřová zátoka), dominantou je kostel Halgrímskirkja.

Tórshavn: hlavní a největší město Fearských ostrovů.

Vestmanna: rybářská vesnička, odkud se pořádají plavby mezi ptačími útesy Vestmannabjorgini.

Kvívik: malá vesnička se zbytky středověkého opevnění.

Kirkjobour: vesnička s bohatou historií, jež byla duchovním a biskupským centrem.

 

Levná dovolená Island, levné zájezdy Island, Last Minute Island. Dovolená v destinaci Island, Last minute zájezdy Island all inclusive, Dovolená a zájezdy Island na last minute za výhodné ceny, Last minute Island, s DcTravel máte jistotu, že si vyberete z nabídky nejlevnějších last minute zájezdů na Island na internetu, Dovolená Island je tím pravým právě pro Vás, Získejte zájezd na Island díky nabídce last minute, se slevou a levněji, Island to je krásná příroda, prožijte dobrodružnou dovolenou v krajině ledovců, fjordů, sopek a gejzírů. Vyberte si poznávací zájezdy na Island nebo zvolte některý z našich pobytových zájezdů na Island. Dopřejte si dovolenou na Islandu. Islad je krásná země pro strávení vaší dovolené.