Vyberte si Váš zájezd do EgyptaEgypt

Egypt (Egyptská arabská republika)  je země nalézající se v severní Africe a na Sinajském poloostrově, tedy jihozápadě Asie. Je jednou z nejlidnatějších zemí Afriky, má zhruba 79 miliónů obyvatel. Její plocha zahrnuje asi 1,01 mil. km2, přesto je obydlena jen malá část, a to většinou města jako Káhira, Alexandrie a další velká centra v údolí Nilu, kde žije zhruba ½ obyvatelstva, zatímco obrovské plochy Sahary jsou velmi řídce obydlené. Státním náboženstvím, ke kterému se hlásí až 90 % egypťanů, je sunnitský islám. Úředním jazykem je arabština.

Přírodní podmínky: Egypt sousedí na severu se Středozemním mořem, na východě s Rudým mořem, na jihu se Súdánem, na západě s Lybií a na severovýchodě s Izraelem a pásmem Gazy. Většina země leží v pouštním pásu. Egypt lze rozdělit na čtyři části: 1, údolí Nilu (Horní Egypt) a deltu Nilu (Dolní Egypt), 2, Sinajský poloostrov, 3, Lybijskou poušť, 4, Arabskou poušť. Největším lákadlem k návštěvě Egypta je Rudé moře a jeho korálové pobřeží. Rudé moře je domovem až 1 200 druhů ryb, z čehož asi 120 patří mezi endemity. Korálové útesy jsou přímo rájem pro potápěče, kteří zde mohou být svědky neobyčejné podívané, kterou neuvidí nikde jinde na světě. Některé z útesů jsou až 7 000 let staré a některé jsou díky své oblibě u turistů poničené, proto musí potápěči dodržovat velmi přísná pravidla. Zásadním je, že se nesmí korálů dotýkat, natož z nich něco odlamovat, krmit ryby, ani vyvážet z Egypta části korálů, i kdyby šlo jen o nalezené úlomky. To se týká veškerých darů moře včetně kamenů.

Další informace: Čeští  turisté cestující do Egypta se musí prokázat platným pasem, jež je platný ještě nejméně 6 měsíců po opuštění země. Nutností je vízum,  jež získají čeští turisté při vstupu do země za 15 USD, nebo u cestovní kanceláře. Po přistání je nutné vyplnit tzv. přihlašovací kartu, kterou dostanete v letadle od personálu a při opouštění země tzv. odletovou kartu ze země, jež je podobná kartě přihlašovací. 

Oblíbená letoviska: Podstatné je, jakým způsobem chcete svou dovolenou v Egyptě strávit a z toho vyplývá následný výběr letoviska. Každé letovisko je něčím specifické a záleží jen na Vás, čemu dáváte přednost.

Hurghada: má vynikající výchozí polohu pro návštěvu památek, je velmi populárním letoviskem po celý rok.

Marsha Alam: letovisko nalézající se na jihu na pobřeží Rudého moře, nabízí klidné strávení dovolené a vysoké teploty i v zimě.

Taba: má nejlepší polohu pro návštěvu Izraele a Jordánska.

Sharm El Sheik: vynikající z hlediska potápění a šnorchlování.

Měna: egyptská libra (EGP) dělící se na 100 piakrů. Současný kurz se pohybuje okolo 3 Kč za 1 libru. Typickým specifikem je bakšiš. Jedná se o spropitné, které se platí prakticky za vše: úklid pokoje, odnos zavazadel, fotografování atd. Vychází z islámu, podle kterého by se bohatý člověk měl podělit s těmi chudými. Turisté v Egyptě bývají automaticky považováni za ty bohaté, vzhledem k tomu, že mají peníze na to, aby za dovolenou zaplatili tolik peněz. Zpravidla se dává 1 USD, je tedy vhodné přibalit si na cestu dostatečné množství malých dolarových bankovek.

Podnebí a počasí: Egypt má typické pouštní klima. V létě teploty překračují 40°C, v pouštních oblastech i 50 °C a panují zde velké rozdíly mezi dnem a nocí. V zimě se teploty průměrně pohybují okolo 20 – 25 °C podle oblasti.

Pláže: Každý hotel má svou vlastní pláž, která je viditelně ohraničena. Na severním pobřeží jsou pláže písčité a široké, podmořský život však není tak bohatý. Oproti tomu v Sharm El Sheikhu je podmořský život velmi bohatý a místo je přímo rájem pro potápěče, ale pláže mají korálové podloží a bez bot do vody se neobejdete.

Turistické zajímavosti:

Káhira: hlavní město Egypta proslavené svými jedinečnými památkami. Její nejznámější čtvrtí je Gíza, kde se nacházejí slavné pyramidy:  Cheopsova, Rachefova a Mankaureova. Další dominantou je Sfinga nacházející se vedla Cheopsovy pyramidy, což je socha ležícího lva s lidskou hlavou, která má střežit město mrtvých.

Chrám královny Hatšepsut: Chrám nalézající se  v oblasti Dér el-Bahrí je částečně zapuštěn do skály a tvoří jej tři terasy.

Údolí králů: místo posledního odpočinku faraónů 18. – 20. dynastie nalézající se blízko Théb.

Luxor: město ležící na východě břehu Nilu. Neopakovatelným zážitkem je návštěva Amonova, chrámu střeženého alejí sfing.

Alexandrie: druhé největší egyptské město proslulé Alexandrijskou knihovnou. Nalézá se zde i mešita Abú el-Abbás, Pompeiův sloup, nebo řecko – římské muzeum s 40 000 exponáty.

Zdravotní péče: Turisté z ČR nejsou povinni absolvovat žádná očkování, nicméně lze vřele doporučit očkování proti žloutence typu A i B, břišnímu tyfu a samozřejmě tetanu. V případě, že do Egypta míří ze země s výskytem žluté zimnice, je povinné očkování proti této chorobě. Dále je třeba dbát na to, aby k pití používali výhradně balenou pitnou vodu a to i na čištění zubů a vyhýbali se ovoci a zelenině, kterou nelze dostatečně umýt, ledu v nápojích a podobně. Na střevní problémy, známé jako „Faraonova pomsta“ je účinný lék Ercefuryl, který u nás seženete na recept. Stejné složení má i egyptský lék Antinal, který se dá běžně sehnat v místních lékárnách, ale i v hotelech za cca 5 liber.

Bezpečnost: Zásadní odlišností od Evropy je náboženství egypťanů, je tedy třeba se vyvarovat chování, které by mohlo urazit jejich náboženské cítění. Jedná se především o oblékání, u žen nejsou vhodná odhalená ramena, krátké sukně, hluboké výstřihy, v mešitách musí mít ženy zakryté vlasy, muži i ženy navíc ramena a nohy po kolena. Není vhodné fotografovat vojenské objekty, nádraží, nebo vojenskou a policejní techniku. Vzhledem k současnému dění je vhodné sledovat aktuální situaci a brát v potaz doporučení o vhodnosti cestování.

 

Levná dovolená Egypt, Levné zájezdy Egypt, Last Minute Egypt, Egypt letoviska: Hurghada, Sharm El Sheikh, Taba, Dahab, Dovolená v destinaci Egypt, Last minute zájezdy Egypt all inclusive, Dovolená a zájezdy Egypt na last minute za výhodné ceny, Last minute Egypt, s DcTravel máte jistotu, že si vyberete z nabídky nejlevnějších last minute zájezdů do Egypta na internetu, Dovolená Egypt je tím pravým právě pro Vás, Získejte zájezd do Egypta díky nabídce last minute, se slevou a levněji, Egypt je krásná země pro strávení vaší dovolené, V Egyptě naleznete krásná moře.

 


Egypt Hurghada

Hurghada je jedno z nejoblíbenějších egyptských turistických letovisek na pobřeží Rudého moře. Každým rokem ji navštíví kolem miliónu turistů z celého světa. Turisté ji navštěvují především kvůli jejím nádherným plážím a podmořským útesům, které oplývají neobyčejným podmořským bohatstvím a jsou tak rájem pro potápěče. Žije zde okolo 65 000 stálých obyvatel. Hurghada leží na pobřeží Rudého moře. Tato bývalá malá rybářská vesnice začala v sedmdesátých letech budovat turistická centra s hotely a od osmdesátých let sem začaly proudit davy turistů.

Egypt Sharm El Sheik

Sharm El Sheik je jedním z nejpopulárnějších egyptských resortů. Nachází se na jihu Sinajského poloostrova. Tato původně beduínská vesnička během neklidné politické situace na Sinaji získala přezdívku „Město míru“, jelikož se zde konaly mírové rozhovory. Sharm El Sheik nabízí příjemné klima, překrásné korálové útesy a jedinečnou přírodu. Nádherný korálový útes se táhne pár desítek metrů od břehu v délce téměř 80 km až do Akabského zálivu.

Egypt Marsa Alam

Marsa Alam je stejně jako Hurghada bývalou rybářskou vesničkou. Hlavním lákadlem jsou překrásné pláže, průzračné moře a bohatý podmořský život. Marsa Alam leží zhruba 300 km jižně od Hurghady, její pobřeží a okolí se rozkládá na ploše 250 km2. Nachází se zde 16 zátok s korálovými útesy, nádherné bělostné pláže s korálovým podložím a palmové háje. V této oblasti žijí žraloci kladivouni a delfíni.

Egypt Taba

Taba je egyptské město ležící na východě Sinajského poloostrova, v bezprostřední blízkosti s hranicemi s Izraelem. Má výbornou strategickou polohu pro návštěvu nejen Izraele, ale i Jordánska nebo Saúdské Arábie. V Tabě se nenacházejí žádná obchodní centra, což Vám poskytuje klid od nejrůznějších prodavačů. Je tvořena hlavně hotelovými komplexy, které nabízejí ničím nerušenou dovolenou. Kromě toho je i ideálním místem pro potápění. Výhodou je i to, že Taba má vlastní mezinárodní letiště.