Vyberte si Váš zájezd do Řecka

< návrat zpět

Kréta

Kréta je řecký hornatý ostrov, jehož čtyři vysoké horské masivy rozdělují na několik částí. Od západu na východ je to Lefka Ori (Bílé hory), ve střední části je to pohoří Idi, na východě masiv Díkti (hory u Lassithi) a nakonec horské pásmo Thripte. Kréta je největší řecký ostrove a zároveň pátý největší ostrov Středomoří. Měří 260 km na délku, 60 km na šířku – v nejužším místě má 12 km a celková plocha činí je 8 261 km². Na Krétě najdou návštěvníci vše: vysoké hory, hluboké kaňony, náhorní plošiny, krasové jeskyně, nádherné pláže, památky a nejrůznější zábavu. Krétu ze severu omývá Krétské moře, což je jižní část Egejského moře, a z jihu Libyjské moře. Nejvyšší hora je Psiloritis v pohoří Idi Ori, má 2456 m n. m. Krétu vytváří vápencová kra, která byla vytvořena při stejném vrásnění jako Balkánské pohoří. Největší nížinou je Mesarská nížina, kde se podle legendy narodil nejvyšší řecký bůh Zeus. Ten ostrov pojmenoval podle své dcery Kriti, kterou měl s princeznou Evropou. Kréta byla kolébkou evropské kultury a minojské civilizace, která zde byla ještě před starověkým Řeckem.

Přírodní podmínky:

Zvláštností Kréty jsou jeskyně – je jich okolo 3 tisíc-  a také hluboké rokliny a soutěsky. Většina říčních koryt se naplňuje pouze v období dešťů v zimě a na jaře. Nacházejí se zde i malá sladkovodní jezera - Kournás, Voulisméni a Votomós. Na severním pobřeží leží tři poloostrovy a na jihu leží ostrov Gavdos s nejjižnějším bodem Evropy - výběžkem Tripiti. V kraji Chania najdete soutěsku Samaria a Imbros, dále historické památky jako kláštery a pevnosti.

Krápníková jeskyně Melidoni: leží asi 45 kilometrů západně od Iraklionu, je 140 metrů dlouhá a má šest komor.

Nejúrodnější oblastí Kréty je Náhorní plošina Lassithi.

Krápníková Diova jeskyně ležící v jihozápadní části náhorní plošiny Lassithi u vesnice Psychró, byla považována za místo narození nejvyššího boha Dia.

Údolí mrtvých: rokle spojující vesničku Zakros a archeologické naleziště Kato Zakros s jeskyněmi, sloužily jako pohřebiště.

Příroda Kréty je velmi pestrá, roste zde cca 2000 druhů rostlin, z čehož je asi 160 druhů endemických. Jednou z nejrozšířenějších květin jsou oleandry, dále mořské narcisy, chrpiny, vlčí mák, ibišek, jasmín a různé druhy fial a orchidejí a opuncie. Své místo mají i bylinky, které se užívají k nejrůznějším účelům, především však v kuchyni, kosmetice ale také k léčení: např. třemdava, dobromysl obecná, oregáno, bazalka, tymián, šalvěj či rozmarýn. Původní krétská fauna byla v průběhu věků téměř vyhubena - nejsou tu velké šelmy, ale žijí tu menší šelmy jako jezevec, kuna, tchoř, lasička, samozřejmě spousta druhů hlodavců, netopýři a pak ptáci: orel, orlosup a sup, káně, poštolka, mnoho druhů pěvců a i vodních ptáků. Důležitou roli hrají v řeckém hospodářství olivovníky, fíkovníky, vinice, mandlovníky, ovocné stromy. Pěstují se zde v hojné míře i melouny, brambory, obilí a další zemědělské produkty.

V moři kolem Řecka jsou stavy ryb díky nadměrnému rybaření velmi nízké. Loví se zde ryby jako makrely, okouni, murény, dále krabi, garnáti, langusty, chobotnice a sépie. Žijí zde i tuleni, mořské želvy, vzácně žraloci i delfíni.

Podnebí a počasí: Počasí Krétě je typicky středozemní. V létě je počasí teplé až horké a suché, zima je mírná s vyšším množstvím srážek. Počasí je na Krétě příjemné prakticky po celý rok, nejtepleji je v červenci a srpnu. Průměrné denní teploty v tomto období dosahují 35 – 40 °C, výjimečně až k 45 °C, noční neklesají pod 20°C. Od června do půlky září zde neprší. Opakem je zima, ta je zde největší v prosinci a lednu a projevuje se častým deštěm, silnějším větrem a teplotami pod 10 °C. Klima se v jednotlivých částech ostrova liší. Východní část Kréty je více suchá a teplá, západní část ostrova je vlhčí a chladnější. Poměrně velké rozdíly teplot zaznamenává jižní a severní část ostrova Kréta v létě. Rozdíly v teplotách vzduchu mohou dosahovat 3 až 5 °C.

Pláže:

Mezi nejznámější a nejoblíbenější pláže patří:

Pláž Balos: leží v zátoce Tigani Balos na poloostrově Gramvousa. Je zde mělká laguna, uzavřená skoro ze všech stran, s jemným bílo - růžovým pískem a velmi pozvolným vstupem do moře, jež Vám umožňuje brouzdat se i několik desítek metrů od břehu.

Pláži Elafonisi: "evropské Tichomoří", je dlouhá cca jeden kilometr, písčitá, voda zde je modrá až zelená. Na pláži je půjčovna lehátek a slunečníků a stánky s občerstvením.

Frangokastello: pláž s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře, leží pod benátskou pevností Frangokastello na jižním pobřeží Kréty.

Plakias: písečno - oblázková pláž v zálivu u menšího letoviska, kterou najdete na jižním pobřeží. Moře je zde čisté a při okrajích pláže poměrně dost hluboké.

Damnoni: písečná pláž ležící cca dva kilometry od města Plakias. Je zde půjčovna pro různé vodní sporty.

Kousek od ní leží skalisky oddělená nudistická pláž Amudaki.

Preveli: pláž nedaleko kláštera Piso Preveli ležící u ústí soutěsky Kourtaliotiko. Mísí se zde sladká voda se slanou a břehy řeky jsou lemovány datlovými palmami, oleandry a eukalypty. V sezóně zde bývá hodně lidí.

Matala: úzká pláž z obou stran uzavřena skalními masivy, má hrubý tmavý písek. Nad pláží naleznete jeskyně, sloužící v době raného křesťanství jako pohřebiště. V sezóně je poměrně dost vyhledávaná.

Vai: písečná pláž nacházející se na východě Kréty a je proslulá palmovým hájem. Pláž bývá v sezóně dost přeplněna.

Elafonissi pláž: podlouhlá pláž s pozvolným vstupem do vody. Elafonisi je chráněné území Natura 2000.

Itanos pláž: nachází se nedaleko od pláže Vai. Koupání můžete spojit s návštěvou archeologického naleziště, které se částečně nachází pod vodou.

Agiannis pláž: pláž se nachází na ostrově Gavdos, na který se můžete dostal lodí z Hora sfakion nebo Paleochora.

Kedrodasos pláž: se nachází 1 km od laguny Elafonissi, je plná stromů jalovce.

Oblíbená letoviska:

Severní Kréta:

Kokkini Hani: Středisko je součástí cca 6 km dlouhého pásu, ve kterém se leží střediska Kokkini Hani, Kato Gouves, Analipsi a Anissaras. Kokkini Hani leží v blízkosti známého střediska Chersonissos, které je hlavním a nejrušnějším městečkem celé této oblasti. Kokkini Hani má velké množství taveren a hotýlků, dlouhou písečnou pláž a dostatek podniků zajišťujících zábavu do dlouhých nočních hodin i možnost celodenních programů a výletů.

Kato Gouves: klidné a rozlehlé turistické středisko je na severním pobřeží východně od Heraklionu. Nacházejí se zde menší písčité pláže s možností pronájmu lehátek a slunečníků a nabídkou vodních sportů za poplatek. K dispozici je i několik restaurací, taveren, kaváren, barů, obchodů s potravinami a suvenýry. Asi 3 km od Gouves se můžete pobavit v krétském akváriu. Transfer z letiště je cca 25 min.

Analipsi: malé klidné středisko na severním pobřeží východně od Heraklionu s písčitými plážemi, kde najdete několik taveren, kaváren, barů, obchodů se suvenýry a potravinami, pekárnu, lékárnu a bankomat. Transfer z letiště je cca 35 min.

Chersonissos: známé, rušné a moderní středisko se ležící podél písčitých a oblázkových pláží a zálivů severního pobřeží východně od Heraklionu. Nachází se zde nepřeberné množství obchodů, butiků, supermarketů, pekáren, cukráren, kaváren, zlatnictví, suvenýrů, restaurací, taveren, pro noční zábavu pak mnoho barů a klubů. Transfer z letiště je cca 40 min.

Stalida: turisticky oblíbené rušné turistické středisko ležící východně od Heraklionu mezi Chersonissosem a Malií, se kterou ho spojuje dlouhá promenáda se spoustou obchodů, taveren, restaurací, barů, obchůdků se suvenýry, kavárnami a nočními kluby. Transfer z letiště je cca 50 min.

Malia: letovisko navazující na Stalidu, má krásnou písčitou pláž s pozvolným vstupem do moře, díky čemuž je vhodné i pro rodiny s dětmi. Nedaleko od centra se leží pozůstatky paláce z období minojské civilizace. Transfer z letiště je cca 50 min.

Agios Nikolaos: letovisko ležící v nejatraktivnějším místě ze všech měst na východě. Za svůj název vděčí malému kostelíku Agios Nikolaos (sv. Mikuláš) z 11. století. Transfer z letiště je cca 70 min.

Jižní Kréta:

služby zde ještě nejsou zpravidla tak rozvinuté jako na severním pobřeží. To Vám však vynahradí koupání na jedné z nejlepších pláží na ostrově a současně můžete obdivovat unikátní skalní jeskyně i kouzelnou přírodu.

Matala: se nachází v zálivu jihozápadního pobřeží Kréty u Libyjského moře, proslula jako ráj příslušníků hnutí hippies. Pláž je zde široká, oblázkovo - písčitá . V letovisku najdete mnoho taveren, restaurací poskytujících výhled na moře. Transfer z letiště je cca 90 min.

Makrigialos: pobřežní vesnička s dlouhými písčitými a oblázkovými plážemi. Je zde několik tradičních řeckých kaváren, taveren, obchůdků, barů a lékáren. Transfer z letiště Heraklion je cca 160 min.

Západní Kréta: ideální pro milovníky památek, turistiky i vodních sportů, tak i pro ty, kteří si přijeli odpočinout.

Bali: letovisko s malým přístavem ležící v zálivu severního pobřeží zhruba 45 km západně od Heraklionu. Jsou zde menší písčité pláže s kamennými útesy s možností šnorchlování. Transfer z letiště Heraklion je cca 45 min.

Georgioupolis: má překrásnou písčitou pláž, která se svažuje velmi pozvolna do vody, je dlouhá přes 9 km. Naleznete zde i sladkovodní jezero Kournas. Transfer z letiště Chania je cca 60 min.

Chania: druhé největší město Kréty, je považováno za nejkrásnější na ostrově. Nachází se na severozápadním pobřeží 160 km od Heraklionu. Je zde několik přírodních rezervací a zahrad.

Platanias: asi nejživější turistické středisko západní Kréty ležící asi 12 km od Chanie. Pláže jsou písčité, je zde i řada obchodů, taveren, kaváren, barů. Transfer z letiště Chania je cca 45 min.

Turistické zajímavosti: Knossos - Královský palác z dob minojské civilizace.

Mořské akvárium a aqvapark plus: aqvapark nabízí desítky různých vodních atrakcí, které potěší nejen děti, ale i dospělé.

Spinalonga - ostrov malomocných: nachází se poblíž města Agios Nikolaos. V roce 1 579 tu byla vystavena benátská obranná pevnost. V roce 1 903 byl ostrov určen jako poslední útočiště nemocných leprou.

Heraklion: Největší a současně hlavní město ostrova je průmyslovým i obchodním centrem. Hlavní atrakcí je archeologické muzeum z doby minojské civilizace. Je zde velký mezinárodní přístav. V jeho blízkosti se nalézá nejslavnější památka minojské civilizace Knossos.

Na Krétě můžete navštívit i další minojské paláce, jako jsou Festos, Zakros či Malia.

Benátská pevnost Frangokastello: nachází se na jižním pobřeží ostrova Kréta, cca 80 km od města Chania.

Vykopávky antického města Itanos: pozůstatky antického města Itanos se nacházejí přímo na břehu moře. Byly zde mimo jiné objeveny pozůstatky byzantské baziliky.

Klášter Agia Triada: rozkládá se na poloostrově Akrotiri  na západě Kréty. Blízko jsou i hroby rodiny Venizelos, ze které pocházel Elevtherios Venizelos, krétský národní hrdina a pozdější řecký premiér.

Klášter Moni Kalivianis: leží na planině Messara, byl postaven v byzantském období, najdete zde malou byzantskou kapli vyzdobenou freskami, z nichž byla většina bohužel zničena.

Klášter Moni Gouvernetou: leží na severním pobřeží poloostrova Akrotiri, je znám díky poustevníkovi Johannesovi, který zde žil v jeskyni.

Lerápetra: nejjižnější město Evropy. Z historických památek stojí za návštěvu benátská přístavní pevnost ze 13. století, ve staré čtvrti pak Mešita Tzami a Otomanská fontána a Archeologické muzeum.

Co ochutnat: Krétská kuchyně je velmi proslulá, je velice zdravá, chutná, založená na olivovém oleji a zelenině. Zvláštností je kyselá rybí polévka nebo salát z lilků s ořechy. Hlavní jídlo obvykle začíná aperitivem, jako předkrm se podává zelenina a zeleninové nebo rybí saláty.  Polévky se servírují obvykle k večeři a může to být fasolada (hustá fazolová polévka) nebo piperi supa (polévka s pepřem, ale je tam i zelenina a maso), zomos kreatos (hovězí vývar), psarósupes (rybí polévky).
Hlavními druhy masa jsou skopové a jehněčí, oblíbený je gyros, dále suvlaki (špíz z několika druhů masa) a musaka (zapečené brambory s vejcem a lilkem).

Zdravotní péče: Na Krétě, stejně jako v jiných státech EU, mají vlastníci Evropského průkazu zdravotního pojištění stejné podmínky na ošetření, jako mají místní. Ošetření je zdarma, resp. hradí jej pojišťovna, nicméně za léky se platí.  Ale i když jste připojištěni, může lékař požadovat platbu v hotovosti, je tedy nezbytné, uchovat si lékařskou zprávu a potvrzení o zaplacení. Žádné povinné očkování není vyžadováno, avšak obecně se doporučuje očkování proti žloutence typu A i B a tetanu. Převoz do ČR v případě onemocnění či úrazu, a v případě úmrtí též převoz tělesných pozůstatků, není zahrnut do nutné a neodkladné zdravotní péče. Z tohoto důvodu se doporučuje před cestou sjednání komerčního zdravotního připojištění.

Bezpečnost: Kréta je relativně bezpečnou oblastí. Kriminalita je na ostrově obecně velmi nízká. V turistických oblastech je potřeba dát si pozor na okrádání turistů.

Další informace: Občané ČR mohou na Krétu vycestovat na základě platného pasu nebo průkazu totožnosti se strojově čitelnou zónou (vydávané od r. 2000). Na Krétě se z důvodu špatné kanalizace a odpadních trubek menších průměrů nesmí splachovat do záchodu toaletní papír, ten se odhazuje do koše! Určitě byste si neměli zapomenout přibalit elektrický strojek proti komárům. Průměrná doba letu na ostrov Kréta je 2 hod. a 30 min.

Měna: euro