Vyberte si Váš zájezd do Řecka

< návrat zpět

Kos

Ostrov Kos patří do souostroví Dodekanés, jež je tvořen 12 ostrovními celky. Je to třetí největší ostrov tohoto souostroví. Leží v Egejském moři, v ústí zálivu Kerme, mezi ostrovy Kalymnos a Nissyros, asi 5 km od Turecka, a proto je toto území hlídáno vojáky. Jeho rozloha je asi 295 km². Pohoří Dikeos se táhne téměř po celé délce ostrova. Žije zde téměř 30 tisíc obyvatel. Kos je proslulý svou lékařskou univerzitou, kterou navštěvoval Hippokrates. Je zde mnoho památek, ale také nádherné pláže, a na své si přijdou jak milovníci památek, tak i milovníci aktivní dovolené, stejně jako té odpočinkové.

Přírodní podmínky: Ostrov Kos vznikl jako následek sopečné činnosti, takže se zde setkáme s množstvím termálních pramenů. Kos je nejúrodnějším ze všech ostrovů souostroví Dodekanés. Tvoří jej většinou nížiny, jedinou výjimkou je pohoří Dikeos. Jeho nejvyšší vrchol Mt. Dikeos dosahuje výšky 846 m n. m.

Podnebí a počasí: Kos patří k nejzelenějším ostrovům v Řecku, má typické středomořské podnebí.  Od května do října zde bývají denní teploty okolo 25 – 35 °C, při bezvětří až 40 °C, a noční mezi 20 – 25 °C.

Pláže:

Většina pláží na Kosu je písčitá a mnohé se mohou pochlubit skvělou výbavou a komfortem. Na Kosu platí zákaz potápění s kyslíkovou lahví z důvodu ochrany archeologických lokalit. Šnorchlování je povoleno. Mezi nejoblíbenější pláže patří:

Agios Stefanos: menší písečná ležící v závětří vedle pláže Kamari. Najdeme zde i zbytky helénského chrámu a baziliky sv. Štěpána z období raného křesťanství.

Agios Theologos: divoká pláž cca 7 km od vesnice Kefalos ležící se pod kostelíkem Ag. Theologos na skalnatém pobřeží poloostrova Kefalos. Přístup k pláži je složitější díky štěrkové cestě.

Paradise: asi nejznámější dlouhá písečná pláž s veškerým plážovým vybavením, leží cca 7 km od vesnice Kefalos. Najdete zde mnoho vodních sportů a několika taveren.

Kardamena: písečná pláž ležící u městečka Kardamena na jižním pobřeží ostrova, je zde velká nabídka vodních sportů.

Lambi, Tigaki, Marmari, Mastichari: pláže na severním pobřeží, mohou se pochlubit bílým pískem, skvělým plážovým servisem a velkou nabídkou vodních sportů.

Za potápěním se jezdí do vod ostrova Kalymnos, kam se pořádají výlety lodí z přístavu města Kos.

Turistické zajímavosti: Kos: hlavní město stejnojmenného ostrova, se může pochlubit celou řadou památek. Asi nejznámější je Hrad rytířů Řádu sv. Jana s architektonickými pozůstatky z doby antické. Je zde i archeologické a lidové muzeum.

Hippokratův platan: strom, který podle legendy slavný lékař sám zasadil a později pod ním i vyučoval své žáky.

Asklepion: antická nemocnice vzdálená cca 1 km od hlavního města, kde údajně působil i Hippokrates.

Kefalos: vesnička, ve které nalezneme trosky malého Asklepeionu a části staré přístavní hráze na místě zvaném Kamara. Jsou zde i trosky starokřesťanské basiliky sv. Štěpána.

Antimachia: vesnice ležící ve středu ostrova, jejíž hlavní atrakcí je stále fungující větrný mlýn. Naproti mlýnu je Národopisné muzeum a cca 3 km od vesnice stojí ruiny největšího hradu johanitských rytířů. Každý rok se zde konají slavnosti medu.

Pili: vesnička s tradičními kamennými domy s kafeniony a tavernami. Cca 3 km odtud je Paleo Pili, opuštěné byzantské město s ruinami hradu.

Oblíbená letoviska:

Lambi: klidné letovisko ležící západně od města, má dobrá dostupnost ke zdrojům zábavy ve městě, ale dá se zde prožít i klidná dovolená. Transfer z letiště je cca 40 min.

Agios Fokas: oblíbené letovisko ležící cca 10 km od hlavního města. Jsou zde písčité, písčito - oblázkové i oblázkové pláže. Transfer z letiště je cca 50 min.

Tigaki: rušné letovisko vzdálené cca 12 km od hlavního města ležící na jedné z nejkrásnějších písčitých pláží na návětrné straně ostrova. Transfer z letiště je cca 30 min.

Marmari: letovisko s krásnými písčitými plážemi. Transfer z letiště je cca 20 min.

Kardamena: bývalá rybářská osada, která se proměňuje v turistické centrum, má dlouhou písčitou pláž i malé oblázkové a písčité zálivy. Transfer z letiště je asi 20 min.

Co ochutnat:

Kos je známý díky tymiánovému medu, ze kterého se připravují skvělé dezerty. Řecká kuchyně je pestrá, zdravá a chutná.

Nejznámějšími pochoutkami jsou bezpochyby musaka, suvlaki, z předkrmů tzatziki  a choriatiki (řecký salát).

Taramosaláta: pyré z tresčích jiker a strouhanky nebo brambor.

Avgolémono: silný kuřecí vývar se šlehaným vejcem a citrónem.

Kadáifi: závitek s ořechy a sirupem.

Dolmades: vinné listy plněné rýží s koprem, nebo rýžovo - masovou směsí.

Grundle: malinké rybičky obalené ve slané mouce nebo v těstíčku a pražené v oleji i s hlavou a očima.

Keftédes: karbanátky z mletého vepřového nebo hovězího masa, vajec a strouhanky, s mátou a kmínem a smažené v olivovém oleji.

Fáva: pyré ze žluté santorinské čočky, kapar a oleje.

Glyká: ovoce naložené v hustém sirupu.

Baklava: sladký moučník orientálního původu.

Loukoumádes: fritované koblížky namáčené v medovém sirupu a sypané skořicí.

Zdravotní péče: Na Kosu, stejně jako v jiných státech EU, mají vlastníci Evropského průkazu zdravotního pojištění stejné podmínky na ošetření, jako mají místní. Ošetření je zdarma, resp. hradí jej pojišťovna, nicméně za léky se platí.  Ale i když jste připojištěni, může lékař požadovat platbu v hotovosti, je tedy nezbytné, uchovat si lékařskou zprávu a potvrzení o zaplacení. Žádné povinné očkování není vyžadováno, avšak obecně se doporučuje očkování proti žloutence typu A i B a tetanu. Převoz do ČR v případě onemocnění či úrazu, a v případě úmrtí též převoz tělesných pozůstatků, není zahrnut do nutné a neodkladné zdravotní péče. Z tohoto důvodu se doporučuje před cestou sjednání komerčního zdravotního připojištění.

Bezpečnost: Kos je relativně bezpečnou oblastí. V turistických oblastech je potřeba dát si pozor na okrádání turistů.

Další informace: Občané ČR mohou na Kos vycestovat na základě platného pasu nebo průkazu totožnosti se strojově čitelnou zónou (vydávané od r. 2000). Let trvá cca 2 hodiny a 30 minut. Časový posun je +1 hodina.

Měna: euro