Spojené arabské emiráty jsou státem na Středním východě, mají rozlohu 82 880 km2, hustotu obyvatel 36 lidí na 1 km2, hlavním městem je Abu Dhabi. Hlavním lákadlem, proč navštívit SAE jsou překrásné pláže, monumentální stavby a nedostižný luxus.
Přírodní podmínky: SAE se rozkládají v jihozápadní Asii na východě Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu, sousedí na východě s Ománem, na jihozápadě se Saúdskou Arábií a na západě s Katarem. SAE je z velké části pokryta pouští, proto je drtivá většina území prakticky neobydlena – ve městech Abú Dhabí a Dubaj žije okolo 60 % obyvatel. Nejzelenějším emirátem je Ras al – Khaimah. Občané SAE tvoří pouze 20 % obyvatelstva, 80 % tvoří přistěhovalci z Indie, Pákistánu, Bangladéše a Íránu. Zhruba 96 % vyznává islám, z toho cca 80 % jsou sunnité, zbytek šíité. Při pobřeží se nachízí velké množství malinkých a většinou neobydlených ostrovů a ostrůvků, navíc má SAE několik umělých ostrovů, které tvoří tvar palmy.
Oáza Liwa: nachází se v emirátě Abu Dhabi
Vodopády Khatt: najdete je v emirátě Ras al – Khaimah, ze skály vyvěrá horký minerální pramen o teplotě 50 – 55 °C.
Pramen Al – Fayda: leží v emirátu Abu Dhabi, pramen obsahuje sirné sloučeniny, není tedy vhodný ke koupání.
Země se dělí do sedmi autonomních emirátů: Abu Dhabi, Ajman, Dubaj, Fujairah, Ras al – Khaimah, Sharjah a Umm al – Qaiwain. Každý emirát má své hlavní město. Hlavou každého emirate je vládnoucí rodina a hlavou celých SAE je president Jeho Výsost šejk Kalifa bin Zayed Al Nahyana.
Co ochutnat: díky přistěhovalcům je strava v SAE velmi rozmanitá. Můžete ochutnat kuchyni íránskou, indickou, marockou, libanonskou a další. Výhodou je, že na rozdíl od Egypta nebo Tuniska Vám zde střevní potíže nehrozí. V hotelech na Vás čeká i evropská kuchyně. Navíc zde naleznete i McDonald´s, KFC nebo Burger King. Milovníci sladkostí a zákusků si tu přijdou na své. Neměli byste zapomenout ochutnat místní speciality:
Matchbous: kořeněné jehněčí maso s rýží
Mashi: plněná dýně
Umm Ali: chlebový pudink
Mehalabiza: pudink s růžovou vodou a pistáciovými oříšky
Esh Asarya: sladký sýrový dort
Alkohol: alkohol je v SAE tabu. V některých emirátech jsou vstřícnější než v jiných a alkohol můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách. V jiných, jako je např. Sharjah, je prodej alkoholu zakázán.
Další informace: volnými dny jsou v SAE čtvrtek a pátek. Let trvá zhruba 6 hodin a pro cestu do SAE již nemusíte mít vízum - platí bezvízový styk. Podmínky pro cesty do SAE: platnost cestovního pasu nejméně 6 měsíců po odjezdu ze země. Pokud máte v pase razítko Izraele, nechte si vystavit nový pas, jinak riskujete, že Vás na letišti zadrží až na tři dny, a budete čelit otázkám na důvod Vaší návštěvy.
Úředním jazykem je arabština.
Měna: dirham (AED), dělí se na 100 filů. Kurz se pohybuje 1 AED = 5.2169 Kč
Bezpečnost: v SAE je zcela bezpečno, kriminalita je zde velmi nízká. Důvodem jsou totiž vysoké tresty, v některých emirátech se totiž za krádeže stále sekají ruce – to však neplatí pro turisty.
Pláže: V SAE jsou nádherné pláže s bělostným a horkým pískem. Pláže jsou jak veřejné, tak hotelové. Rozdíl je zásadní. Veřejná je vyhrazena pro místní, tudíž ženy se zde mohou koupat jedině celé zahalené. V hotelových plážích se můžete koupat klidně i v bikinách. Na západě SAE omývá břehy Perský záliv, zatímco na jihu Ománský záliv. Vody obou zálivů jsou velmi teplé, čisté a průzračné. Od října do dubna se teplota vody pohybuje mezi 23 – 25 °C, od května do září mezi 27 – 32 °C. Překvapením pro Vás budou různé barvy písku – každý emirát má totiž jinou. V Dubaji je barva hornin a písečných dun červená, v Sharjahu hnědá, v Ajmanu hnědá, v Umm al – Qaiwain šedomodrá, v Ras al – Khaimah bílá, v Fujairah černá a v Abu Dhabi světle červená.
Potápění: podmínky pro potápění jsou v SAE ideální. Rájem pro potápěče je východní pobřeží. Najdete zde krásné korály, pestrobarevné rybky, mořské želvy a žraloky. Zkušenější potápěči mohou zkoumat jeskyně u pobřeží emirátu Fujairah.
Podnebí a počasí: V SAE je opravdu horko, s tím je třeba počítat. Nejvyšší teploty jsou v letních měsících, ale i zimních měsících máte možnost koupání, protože od listopadu do února se teploty pohybují mezi 24 – 26 °C. Od června do srpna se teploty drží mezi 40 – 50 °C, noční klesají k 35 °C. V oblasti Perského zálivu je navíc vlhkost vzduchu až 100 %!
Tipy na výlety: můžete podniknout výlety v džípech nebo lodích. Pro milovníky golfu je zde několik výborně upravených golfových hřišť. V březnu můžete navštívit nejznámější koňský dostih Dubai World Cup. Populární jsou i velbloudí závody nebo sokolnictví. Pokud se Vám stýská po zimních sportech, čekají na Vás v Dubaji dvě kluziště. Kde si můžete zabruslit. V Dubajském zimním areálu můžete dokonce lyžovat, nebo jezdit na snowboardu, čeká tu totiž na Vás umělý sníh.
Ajman je nejmenším ze všech emirátů v SAE. Jeho rozloha je pouhých 260 km². Od ostatních emirátů se poměrně dost liší a hlavním lákadlem pro jeho návštěvu jsou nádherné bělostné dlouhé pláže. Emirát Ajman se stejnojmenným hlavním městem zahrnuje i dvě malé enklávy Mastit a Manana.
Abu Dhabi je jedním ze sedmi emirátů SAE. Emirát leží u Perského zálivu a jeho hlavním městem je stejnojmenné město, jenž má 1,5 milionů obyvatel a nachází se poblíž něho mezinárodní letiště. Abu Dhabi je největším a patrně nejoblíbenějším emirátem. Abu Dhabi je též nejlidnatějším emirátem a díky nálezu ropy, jež byla nalezena v roce 1 958, i nejbohatším.
Emirát Dubaj je druhým největším emirátem, rozkládá se na rozloze 3 885 km2 , žije zde 1, 3 miliónů obyvatel. Hlavním lákadlem, proč zde strávit dovolenou, jsou nádherné pláže, průzračné moře a neskutečný luxus. Teplota moře v Dubaji se pohybuje mezi 22 - 35°C, pláže jsou nádherně upravené s bílým pískem, moře čisté, s překrásným podmořským životem.
Fujairah je emirátem v SAE, nacházející se na jihozápadním koutě Arabského poloostrova u Ománského zálivu. Zaujímá velkou část východního pobřeží SAE a bývá označován jako „Východní pobřeží“. Tento emirát na rozdíl od těch ostatním disponuje nádherným přírodním bohatstvím a jako jediný nemá ropu a musí se spoléhat na příjmy z turismu. Lákadlem jsou nádherné pláže, bohatý podmořský život a kulturní dědictví. Oblíbené je letovisko Khor Fakkan, kde si můžete užít celou řadu vodních sportů.
Ras al-Khaimah je nejúrodnějším emirátem ze všech emirátů SAE. Lákadlem je jeho strategická poloha. Milovníci potápění to mají blízko do středisek potápění v emirátu Furairah, blízko to budete mít i do Ománu nebo emirátů Sharjah a Umm al – Qaiwain, kde se nachází velký vodní zábavní park Dreamland. Hotelové komplexy se zde stále rozrůstají a nabízejí luxusní zázemí, nádherné bazény a úžasné pláže s bílým až nažloutlým pískem.
Umm al – Qaiwain je rájem pro ty, kteří dávají přednost klidné dovolené a chtějí poznat původní život tamních obyvatel. Zdrojem obživy je především rybolov nebo pěstování datlových palem. Umm Al Quwain se nachází podél pobřeží Arabského zálivu. Na západě sousedí s emirátem Ajman, na východě s emirátem Ras al – Khaimah. Jeho rozloha činí zhruba 800 km2. Na severním výběžku se nalézá Staré město Umm Al Quwain, které je obklopené mangrovovými lagunami. Jižní pobřeží má bílé písečné pláže s průzračně čistou vodou.
Sharjah jak o jediný z emirátů sousedí se všemi zbývajícími emiráty a má proto vynikající strategickou polohu. Sharjah je také tím nejpřísnějším emirátem ze všech, kde se můžete kvůli špatnému oblečení dostat i do vězení. V minulosti bylo město Sharjah hlavním přístavem na jihu zálivu. Dodnes jsou důležitými body exportu solné doly a perly. Dnes je Sharjah důležitým kulturním centrem, kde se velmi dbá na dodržování tradic.