Vyberte si Váš zájezd do Mexika

Mexiko

Mexiko je země na jihu Severní Ameriky, je třetí největší zemí Latinské Ameriky a má rozlohu 1 964 375 km2, z čehož tvoří 20 430 km2 voda. Země nabízí výborné podmínky k plavání a všem milovníkům historie nejrůznější památky z období Májů a Aztéků.

Přírodní podmínky: Mexiko, plným názvem Spojené státy mexické (Estados Unidos Mexicanos), je federativní republika v Latinské Americe. Hlavním městem je Mexico City s téměř 28 milióny obyvateli. Mexiko sousedí na jihu s Guatemalou a Belize, na severu s USA a jeho břehy omývá vody Tichého oceánu, Mexického a Karibského zálivu. K Mexiku patří i několik ostrovů. Mexiko patří z větší části ke kordillerské soustavě. Jádrem je náhorní plošina Mesa central. Nejdůležitější částí Mexické vysočiny jsou dvě velmi úrodné kotliny, kde je také soustředěna velká koncentrace obyvatelstva – Mexické a Tolucké údolí. Na jihu Mexické vysočiny je vulkanické pásmo Cordillera Neovolcánica. Na tomto území často dochází k zemětřesením tektonického původu i k sopečné činnosti.  Nejvyššími horami jsou: Pico de Orizaba (5636 m.n.m.), Popocatépetl (5452 m.n.m.) a Iztaccíhuatl (5280 m.n.m.).

Kalifornský poloostrov: leží na severozápadě Mexika. Je dlouhý 1250 km a jeho nejvyšší horou je El Picacho del Diablo (3 095 m n. m.).

Yucatánský poloostrov: zasahuje mezi Mexický záliv a Karibské moře se a lemuje jej Mezoamerický korálový útes, který je zároveň druhým největším korálovým útesem na Zemi. Většina poloostrova patří Mexiku, další části náleží Belize a Guatemale. Velkou část plochy tvoří tropický deštný prales. Nacházejí se zde archeologická naleziště, mezi nejdůležitější patří Uxmal a Chichén Itzá. Setkat se zde můžete např. s pyramidami.

Aqua Azul: chráněné území nacházející se cca 50 km od Palenque, pyšní se travertinovými kaskádami a vodopády.

Cacahuamilpa: národní park s komplexem jeskyní, najdete jej mezi městy Cuernavaca a Taxco.

Comzumel: největší mexický ostrov, mluví se zde mayštinou, nalézá se zde Národní park Laguna Chankanab s podmořskými jeskyněmi, mnoho nádherných pláží, botanická zahrada, Národní park Punta Celarain s bažinami a mangrove, Muzeum námořní navigace a Národní park Conzumelské korálové útesy.

Isla Mujares: v překladu Ostrov žen, malý ostrůvek cca 10 km od Cancúnu, je zde mořské akvárium, podmořská jeskyně a mnoho dalšího.

Zdravotní péče: ČR a Mexiko nemají uzavřenou dohodu o poskytování lékařské péče, takže kvalitní cestovní pojištění je nezbytností. Veškeré poplatky spojené s poskytováním zdravotní péče se hradí na místě. Lékařská péče je na dobré úrovni.  Mexiko nepožaduje žádná povinná očkování, nicméně lze doporučit očkování proti žloutence typu A i B, tetanu a břišnímu tyfu, těm, kteří plánují cesty mimo turistická centra, i očkování proti choleře, malárii a eventuelně i vzteklině.

Bezpečnost: V Mexiku bují pouliční kriminalita především v hlavním městě. V turistických místech hlídkují policisté, kteří mluví anglicky. Je lepší, nenosit viditelně drahé šperky ani drahé hodinky, a po setmění sami raději nikam nechoďte. V Mexiku je zakázáno fotografovat policisty, kromě jízdní policie, dále vládní budovy a budovy strategického významu, jako jsou vojenské objekty aj. 

Další informace: Občané ČR nemají s Mexikem vízovou povinnost, za předpokladu, že délka jejich pobytu nepřesáhne 180 dní a nebudou se přitom věnovat výdělečné činnosti. K cestě do Mexika tedy stačí platný cestovní doklad. V Mexiku nemají turisté přihlašovací povinnost, ale při příletu musí vyplnit hraniční průvodku a při odletu odletovou taxu ve výši 25 USD.

V náboženství převládají katolíci, zbytek jsou protestanti. Úředním jazykem je španělština. Dalším jazykem je např. aztéčtina, z níž pochází slovo čokoláda (šokolatl).

Součástí mexické kultury je spropitné, dává se průvodcům (cca2 USD/den), hotelové službě a pokojské (cca 10 pesos), jako i místním obyvatelů, pokud je chcete fotit (cca 5 pesos).

V Mexiku nejsou zásuvky kompatibilní s našimi evropskými, je tedy třeba adaptér.

Měna: platidlem v Mexiku je mexické peso (MXN), které se dělí na 100 centavů. Aktuální kurz se pohybuje okolo 1,43 Kč za jeden MXN.

Podnebí a počasí: Mexiko se nachází v subtropickém pásu. Vzhledem k obrovské rozloze je však počasí velmi rozmanité, ať už se jedná o teplotu vzduchu nebo srážky, a dále se dělí do tří klimatických pásů podle nadmořské výšky:

horské pásmo: do 700 m.n.m, průměrná roční teplota přesahuje 24 °C

mírné pásmo: do 1 700 m.n.m., průměrná roční teplota se pohybuje mezi 17 – 23 °C

chladné pásmo: nad 1 700 m.n.m.,průměrná roční teplota se drží pod 17 °C

Na jihu Mexika se počasí navíc dělí na období dešťů (od června do  října) a období sucha (od listopadu do května). Na jihovýchodě, kde jsou tropické lesy, stejně jako na severozápadě, kde se rozprostírají pouště, jsou velmi vysoké teploty po celý rok. Nejvíce srážek je v pralesích, nejméně na pouštích, směrem od severu k jihu srážek přibývá. Riziko hurikánu hrozí od srpna do října na pobřeží Mexického zálivu.

Pláže: Mexiko je přímo rájem pro milovníky koupání. Mexiko omývají vody Tichého oceánu, Kalifornského a Mexického zálivu a pobřeží měří celkem 9 000 km.

Tichomořské pobřeží: nejoblíbenější jsou pláže v Acapulcu, dále pláž Mazanillo, Puerto Escondido, Puerto Vallarta nebo Mazatlán.

Kalifornský záliv: oblíbené jsou pláže Cabo San Lucas, San José del Cabo a La Paz a Loreto.

Yucatán: výborné podmínky pro plavání a šnorchlování, nejnavštěvovanější pláže Playa del Carmen, Puerto Aventuras, dále pláže na ostrovech Cozumel a Isla de los Mujeres.

Mexický záliv: není tak vhodný ke koupání jako jiné lokality, za nejlepší místa ke koupání lze považovat Paraíso u Villahermosy a Progreso u Méridy.

Turistické zajímavosti: v Mexiku je mnoho historických památek, jak z aztéckého, tak mayského období.

Mexiko City: Ciudad de México, hlavní město Mexika, leží ve výšce 2 000 m.n.m. Nejnavštěvovanějším místem je náměstí Zócalo, které je druhým největším náměstím na světě. Nachází se zde Národní palác a Metropolitní katedrála, která je největším kostelem v Latinské Americe. V Ciudad de México je i druhý největší chrám na světě, chrám Marie Guadalupské, Národní muzeum antropologie, zříceniny aztéckého chrámu Templo Mayor, státní archiv a muzeum Benita Juáreze, Pomník nezávislosti (Monumento a la Independencia), zámek Chapultepec, františkánský kostel Santiago Tlatelco a mnoho dalších.

Teotihuacan: leží cca 50 km od hlavního města, žila zde starobylá civilizace Teotihuacan a najdete zde největší jihoamerické pyramidy, např. pyramidu Slunce a pyramidu Měsíce.

Yucatán: nachází se zde mayská lokalita Chicen Itzá, která patří mezi sedm divů světa. Součástí je pyramida El Castillo a Chrám válečníků.

Taxco: dříve se zde těžilo stříbro, nyní patří k nejnavštěvovanějším oblastem Mexika.

Acapulco: přímořské letovisko s náměstím Zócalo a kostelem Nuestra Seňora de Soledad.

Campeche: přístav, kde naleznete protipirátské hradby a síť uliček ve tvaru šachovnice, je součástí světového dědictví UNESCO.

Cholula: nejstarší město střední Ameriky, pokračovatelé kultury Teotihuacánu, je zde mj. obrovská pyramida Tepanapa, kostel Nustra Seňora de los Remedios a kostel San Gabriel.

Kabah: archeologická lokalita, kde se nachází Palác tisíce masek a obřadní oltář, který má tvar mayského oblouku.

Mérida: halvní město Yucatánu, stojí zde katedrála z roku 1595, mnoho koloniálních domů, pomník s mayskými motivy, ulice mají tradiční šachovnicový tvar.

Mitla: archeologická lokalita, jenž je pod ochranou UNESCO. Nachází se zde nádherné paláce, indiánské tržiště a kostel San Pablo.

Palenque: archeologické naleziště, kde se nacházejí pyramidy jako Chrám listového kříže a Chrám nápisů, dále palác, místo je součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Puebla: město obklopují čtyři sopky: Popocatépetl, Ixtacíhuatl, Malintzin a Citlaltépetl, navštěvovanými památkami je renesanční katedrála a Capilla del Rosario v kostele Santo Domingo.

Villahermosa: hlavní město státu Tabasco, je zde muzeum pod širým nebem Parque de la Venta.

Monte Albán: součást světového dědictví UNESCO, jsou zde stupňovité pyramidy, observatoř, nejmohutnější schodiště Jižní Ameriky a Danzantes – postavy nahých mužů, jež jsou vytesány do 150 kamenných desek.

Oaxaca: součást světového dědictví UNESCO, hlavní město stejnojmenného státu, kde naleznete mnoho koloniálních památek, baziliku Nuestra Seňora de la Soledad, kostel Santo Domingo a další.

 Cobá: mayská lokalita na břehu jezera, cca 40 km od Tulúmu, jsou zde pyramidy Iglesia a Nohoch Mul, tropický park Xcaret s akváriem, motýlím pavilónem a ptačí voliérou, tropický vodní park Xel – Ha s bazény, jeskyněmi a mangrove, nebo tropická rezervace Tres Rios, kde můžete šnorchlovat, potápět se, jezdit na čtyřkolce, kajaku nebo kánoi.

V Mexiku je mnoho chráněných území, ty spravuje Národní komise pro přírodní chráněná území. Tato organizace spravuje okolo 174 území, z nichž je pět pod ochranou UNESCO.

 Turistická letoviska:

Cancún: je ideálním dovolenkovým letoviskem, kde jsou po celý rok vysoké teploty, teplé moře a málo srážek. Nachází se zde několik hotelů, golfové hřiště, pláže Playa Chac-Mool, Playa Marlin a Playa Ballenas, pořádají se odtud vyjížďky na blízký ostrov Isla Mujares a oblíbenou atrakcí je i plavba ponorkou.

Acapulco: nachází se na tichomořském pobřeží, je zde přes dvacet pláží, např. Playa Caletilla a Playa Paleta.

Tulúm: na pobřežní části se nachází zhruba 15 km pláží s hotely všech kategorií. Prostředí je klidné a romantické, v blízkosti jsou mayské pyramidy.

Mayská riviéra: úsek na východním pobřeží poloostrova Yucatán, měří cca 160 km, je zde několik pláží s bělostným pískem, druhý nejdelší korálový útes, naleznete zde mnoho druhů sportovního vyžití, vodní parky a tyrkysové moře.

Co ochutnat: mexická kuchyně patří k nejdietnějším, patří sem různé druhy zeleniny a luštěnin, tradiční je tortilla, kukuřičná placka. Typická je i pravá mexická tequilla, margarita a oblíbená je i velmi silně slazená tekutá čokoláda.


arroz a la mexicana: rýže vařená s rajčaty, mrkví a hráškem

crepas de cuitlacoche: slané palačinky plněné houbami

enfrijoladas: opečené přeložené tortilly přelité fazolovou omáčkou

chalupas: zapečené tortilly plněné masem a fazolovou kaší

chilli con carne: směs barevných fazolí, papriček, zeleniny a koření, dohromady s několika druhy masa

tacos: ohřátá nebo smažená srolovaná tortilla, s různorodou nádivkou